افست (Offset)، در معنا یعنی غیر تماسی، بدین معناست که متریال چاپی (اغلب کاغذ) در تماس مستقیم با پلیت چاپی (اغلب زینک) نمی باشد، یعنی سیلندر بلنکت (لاستیک)، واسط بین سیلندر پلیت و سیلندر فشار است، پس بطور کلی در دسته بندی تکنیکی چاپ، چاپ افست در دسته ی چاپ های غیر تماسی دسته بندی می گردد.

ماشین های چاپ افست تَر را می توان به دو گونه دسته بندی کرد:
براساس سایز آنها:

نیم ورقی(۲۵*۳۵ سانتی متر) که منسوخ شده است، یک ورقی(اصطلاحن جی‌ تی او، ۳۵*۵۰ سانتی متر)، دوووقی(۵۰*۷۰ سانتی متر)، سه ورقی(۶۰*۹۰ سانتی متر)، چهارونیم ورقی(۷۰*۱۰۰ سانتی متر) و سایزهای بزرگتر(۱۰۰*۱۴۰ سانتیمتر) که بسیار نادر هستند و سازندگان ماشین آلات چاپ بیشتر بصورت سفارشی آنها را تولید می کنند.

براساس تعداد رنگ چاپی:

معمولا تک رنگ، دوررنگ، چهاررنگ، پنج رنگ، شش رنگ، هشت رنگ و … که شرکتهای سازنده براساس نیاز شما تعداد رنگهای آن را می تواند بیشتر نیز کند.

*یک ماشین چاپ معمولی که توانایی چاپ کارهای تمام رنگی را داشته باشد، ماشین چاپ چهاررنگ است، یعنی دارای چهار برج رنگ است، هر برج رنگ توانایی چاپ یک رنگ از چهار رنگ اصلی را داراست، در نتیجه کار چاپی نهایی طیف تقریبن وسیعی از تمام رنگها را داراست.

*هر برج رنگ دارای مرکبدان، نوردهای مرکب، نوردهای آب، سیلندر پلیت، سیلندر لاستیک، سیلندر فشار و پنجه هایی جهت نگه داشتن کاغذ، بصورت مجزا است.

*در چاپ افست از سیستم CMYK استفاده می گردد، Cyan آبی آسمانی، Magenta سرخ آبی، Yellow زرد روشن، Black یا Key Color مشکی، هستند که در هر برج رنگ بصورت مجزا ریخته و سپس چاپ می شوند.

*هر ماشین چاپ برای یک کاربردی تولید شده است، مثلا ماشین های چاپ تک رنگ برای چاپ متن کتابِ تک رنگ و یا چاپ سربرگ و پاکت تک رنگ، ماشین آلات دوررنگ بیشتر برای چاپ سربرگ دور رنگ یا چاپ متن سررسید که عموما دوررنگ هستند و حتی چاپ متن کتابهایی که با دور رنگ چاپ می شوند کاربرد دارد، اما دیده شده که برای چاپ یک متن تمام رنگی (چهاررنگ) از ماشین آلات پیشتر ذکر شده استفاده شده است که نتیجه ی کار غالبا مورد رضایت صاحب کار نیست، برای چاپ یک کار تمام رنگی با یک ماشین چاپ تک رنگ، کار چاپی باید چهار بار از ماشین عبور کند و هر بار یک رنگ آن چاپ می شود، این فرآیند در ماشین های دوررنگ به دوبار کاهش می یابد، یعنی هربار که از ماشین عبور می کند، دوررنگ آن چاپ می شود، هر بار عبور از ماشین چاپ بدین معناست که کاغذ باید از بین سیلندرهای چاپ و آب و نشان و سنجاق ماشین چاپ عبور کند و باید چند بار عمل کالیبراسیون انجام گردد که باعث ایجاد تنش در کاغذ های چاپی و تغییر سایز و فرم کاغذها می گردد.

*هر کار چاپی به فراخور کاربرد و سایز و تیراژ نیز بهتر است که با یک سایز ماشین چاپ، چاپ شود، مثلا چاپ نقشه که سایز آن ۱۰۰*۱۴۰ سانتی متر است در تیراژ ۵۰۰۰ برگ، بهتر با ماشین چاپی با همین سایز چاپ شود، اما اگر در تیراژ ۱۰ الی ۱۰۰ برگ بود بهتر است با چاپ دیجیتال عریض چاپ شود و یا یک جعبه که سایز باز آن ۷۰*۱۰۰ سانتی متر است، بهتر است با ماشین چاپ چهار و نیم ورقی چاپ شود.

*معمولا قیمت کار چاپی بر اساس دورماشین چاپ تعیین می گردد، یعنی از یک برگ الی ۵۰۰۰ برگ یک دور ماشین محاسبه می گردد و یک قیمت دارد و ۵۰۰۰ برگ به بالا هر ۱۰۰۰ برگ یک قیمت و یا قیمت گذاری بصورت پلکانی انجام می گیرد: از یک برگ الی ۲۰۰۰  برگ، از ۲۰۰۰ برگ الی ۳۰۰۰ برگ، از ۳۰۰۰ برگ الی ۴۰۰۰، از ۴۰۰۰ برگ الی ۵۰۰۰ و از ۵۰۰۰ برگ به بالا هر کدام یک قیمت، قیمت گذاری ها متفاوت است و بسته به سیستم کلی هر چاپخانه متفاوت است.

*هر چه سایز ماشین چاپ بزرگتر می گردد در نتیجه قیمت دستمزد کار چاپی آن نیز بیشتر می گردد، بنابراین شخص سفارش دهنده باید سایز کار و تیراژ آن را مد نظر قرار دهد، بطور مثال: یک کار چاپی در قطع A4 با تیراژ ۵۰۰ هزار نسخه را می توان هم با ماشین یک ورقی چاپ کرد و هم با ماشین دوورقی، با توجه به اینکه یک دستگاه کار چاپی ۵۰۰۰ نسخه است پس در ماشین دوورقی دو برگ همزمان چاپ میشود که تیراژ نهایی ما ۲۵۰/۰۰۰ برگ است که اگر تقسیم بر ۵۰۰۰ برگ کنیم، ۵۰ دستگاه کار چهاررنگ یک وررقی می شود با فرض اینکه هر دستگاه چاپ چهاررنگ یک وررقی ۱۰۰/۰۰۰ تومان باشد در مجموع مبلغ۵/۰۰۰/۰۰۰ تومان می شود، حال اگر همین کار در یک ماشین چاپ دوورقی بسته شود در هر چاپ چهار برگ همزمان چاپ می شود که تیراژ نهایی ما ۱۲۵/۰۰۰ برگ می شود که اگر تقسیم بر ۵۰۰۰ برگ کنیم، ۲۵ دستگاه کار چهاررنگ دوورقی می شود، با فرض اینکه هر دستگاه چاپ چهاررنگ دو وررقی ۱۶۰/۰۰۰ تومان باشد در مجموع مبلغ۴/۰۰۰/۰۰۰ تومان می شود، پس با توجه به محاسبات بالا می توانیم بگوییم یک کار A4 در تیراژ ۵۰۰ هزار برگ را اگر با یک ماشین چاپ دوورقی چهاررنگ چاپ کنیم با صرفه تر است، حال اگر همین کار در تیراژ ۱۰ هزار برگ بود نتیجه ای عکس میداد، چرا که قیمت ۵۰۰۰ برگ چاپی یک وررقی ۱۰۰/۰۰۰ تومان و ۲۵۰۰ برگ کار چاپی دوورقی ۱۶۰/۰۰۰ تومان (معمولن تیراژ ۱ برگ تا ۵۰۰۰ برگ یکسان است)، پس با توجه به تیراژ و قطع کار شخص سفارش دهنده باید تصمیم نهایی خود را درخصوص قطع ماشین چاپِ کار چاپی بگیرید.

1 – طراحی : اولین بخش در هر نوع سیستم چاپی طراحی می‌باشد ، طراحی بر خلاف مفهمومی که در جامعه ما فراگیر شده است کاری بسیار حساس و تخصصی است . شاید یک فرد مسلط به برنامه های گرافیکی همچون فتوشاپ بتواند با سر هم کردن چند تصویر یه کار طراحی را خلق کند اما مسلماً نمی‌تواند یک طراحی آماده چاپ خوب و با کیفیت را خلق کند ، زیرا از تجربه و تخصص که مهم‌ترین قسمت‌های بخش طراحی هستند بی‌بهره است.طراحان مجموعه نقش و نگار در کنار شما هستند تا خلاقانه ترین و تخصصی ترین طراحی ها را برای شما انجام دهند.

2 – لیتو گرافیدر این مرحله پروژه طراحی شده به لیتوگرافی برده می‌شود و با استفاده از دستگاه ایمیج ستر( Image Setter ) از طراحی خروجی (فیلم) گرفته می شود. در کار‌های چهار رنگ چهار فیلم به صورت جداگانه برای هر رنگ تهیه می‌شود.

پس از تهیه‌ی فیلم از فایل‌ها، فیلم‌های هر رنگ به صورت مجزا در دستگاهی به نام قید کپی قرار می‌گیرد و پس از نوردهی نقش فیلم بر روی زینک می افتد ، بدین ترتیب چهار زینک از هر رنگ تهیه می شود .

3 – چاپهمانطور که گفته شد ماشین چاپ با توجه به مدل آن از غلطک‌های متعدد تشکیل شده که مرکب را یکنواخت کرده و نهایتاً به زینک می‌رساند. زینک ابتدا به‌وسیله غلطکی مرطوب می شود( غلطک آب ) ، مرکب توسط غلطک دیگری بر روی زینک مالیده می شود . به دنبال آن نقش از روی زینک به روی لاستیک چاپ می‌افتد و بعد از آن به کاغذ منتقل می گردد.

چاپ افست از تاثیرگذاری بر تحصیلات از طریق کتاب‌ها، نشریات و دیگر محتواهای خواندنی گرفته تا صنعت بسته‌بندی محصولات مصرفی، به تمام جنبه‌های زندگی ما هجوم می‌آورد و دائما ما را در تماس با خود نگه می‌دارد. تعدد کاربردهای چاپ افست را به‌سختی می‌توان در یک مقاله برشمرد، ولی همین کفایت می‌کند که بگوییم بدون چاپ افست زندگی چقدر کمتر جذاب و لذت‌بخش می‌بود. چاپ افست تولید روزنامه‌ها، کتاب‌ها، بسته‌بندی محصولات و تبلیغات را با قیمت مقرون بصرفه و کیفیت بالا امکان‌پذیر ساخت. مخصوصا اینکه چاپ افست تبلیغات و بسته‌بندی را به سلاحی برای عامه‌ی مردم و کتاب و روزنامه را به سلاحی برای مردم خاص تبدیل کرده است.

بیشترین کاربردهای چاپ افست:

  • روزنامه‌ها
  • کتاب‌ها
  • اسناد و مدارک مالی و قانونی
  • تبلیغات و بسته‌بندی
  • بالاترین کیفیت چاپی و ماندگاری آن.
  • سرعت و حجم چاپ فوق‌العاده بالا.
  • هزینه‌ی پایین چاپ.
  • ماندگاری و سرعت بالا تولید کلیشه‌ی چاپی.
  • سرمایه‌گذاری سودآور.