چاپ داغی با نام دیگر چاپ طلاکوب نیز خوانده‏ می‎‎شود و به شیوه لترپرس صورت‏ می‎‎گیرد. این نوع چاپ عموما بر روی سطوحی از قبیل سر رسید، کیف مدارک، تقویم، جلد پایان نامه‏ ها‎ی دانشجویی، جلدعابر بانک و … انجام‏ می‎‎شود. در چاپ دیجیتال معمولی رنگها حالت براقیت (طلایی و نقره ای) و ندارند. برای ایجاد یک نمونه خلاق و خاص در طراحی و تبلیغات،‏ می‎‎توان از این چاپ به عنوان یک چاپ تکمیلی استفاده کرد. برای نمونه برای چاپ کارت ویزیت‏ به منظور خاص شدن برند یک شرکت، می توان از این نوع چاپ استفاده کرد.

چاپ داغی به رنگ‏ها‎ی مختلف از جمله طلایی، نقرهای، آبی، قرمز و… در بازار موجود است و بصورت فرو رفتگی و برجستگی بوده و نوعی درخشندگی دارد که بیشتر توجه مخاطب را به خود جذب‏ می‎‎نماید. از این رو‏ می‎‎توان برای چاپ مطالب مهم از آن استفاده نمود. از آنجا که هزینه این نوع چاپ بیشتر از چاپ‏ها‎ی دیگر است، لذا چاپ تمامی محتواها به این روش، هزینه زیادی خواهد داشت به همین جهت عموما برای جلد و پوستر انجام‏ می‎‎شود.

 • چاپ دستی
 • چاپ ماشینی

چاپ داغی به روش دستی به منظور کارهای با تیراژ پایین صورت‏ می‎‎گیرد. در این روش ابتدا حروفچینی انجام‏ می‎‎شود و حروف در کنار هم قرار‏ می‎‎گیرند تا کلمه مورد نظر چاپ شود. سپس یک لایه نازک از  ورق مخصوص چاپ داغی را روی جلدی که‏ می‎‎خواهند طلاکوب شود، قرار داده و با پایین آوردن اهرم دستگاه چاپ داغی و فشار بر روی کاغذ طلایی و جلد، روی جلد حروف بوسیله ورقه نازک ایجاد‏ می‎‎گردد.

برای چاپ ماشینی از دستگاه‏ها‎ی خاصی استفاده‏ می‎‎شود که به واسطه آن‏ می‎‎توان حدود بین ۱۰۰ تا ۶۰۰ جلد را در طی روز طلاکوب نمود. در چاپ داغی دو زبان فارسی و لاتین به همراه علامتها چاپ‏ می‎‎شود. در دستگاه‏ها‎ی چاپ داغی از سیستم خنک کننده الکترونیکی و هوا برای ترمال هد استفاده‏ می‎‎شود. از این جهت دستگاه برای تک جلدسازها ابزار مناسبی به شمار‏ می‎‎روند. در برخی از دستگاه‏ها‎ی‏ می‎‎توان بر روی کاغذ، مقوا گلاسه، لیبل پشت چسب دار، چرم، پارچه و هر گونه جنس صاف و منعطف استفاده نمود.

 • فایل‏ها‎یی که برای چاپ داغی تهیه‏ می‎‎شوند دقیقا positive طرح مورد نظر هستند. به عبارت دیگر قسمتی که باید بر روی آن طلاکوب شود، باید بشکل تک رنگ مشکی با K=100 در نظر گرفته شود و dpi فایل طلاکوب، ۶۰۰ باشد.
 • چاپ داغی ساختار کلیشه ای دارد از این رو بهتر است نوشته‏ ها‎ی خیلی ریز نداشته باشد، چرا که این روش چاپ از برخورد کلیشه با کار و گرما تهیه‏ می‎‎شود و نوشته‏ ها‎ی ریز کیفیت چندانی نخواهند داشت. همچنین ممکن است طلاکوب به کار نچسبد و متن بشکل ناخوانا چاپ شود.
 • در زمان چاپ داغی باید از قرار دادن قسمت مورد نظر برای طلاکوب که بصورت تک رنگ مشکی طلاکوب است، در فایل اولیه چاپ خودداری نمود و فایل اصلی چاپ به صورت طرح زمینه کار قرار بگیرد.

قبل از هر چیزی باید در نظر داشت که اصطلاح طلاکوب به این خاطر به فویل استمپ تلقی می شود که  گذشته از ورق طلا برای این منظور استفاده می شده است ولی امروزه از انواع فویل های متالایز یا پیگمنتی در این تکنیک استفاده می شود که می توانند رنگ ها (طلایی، نقره ای، مسی، قرمز،آبی و هر رنگ دیگری) و جلوه های (صدفی،رنگین کمانی، بافت چوب یا چرم و …) متفاوتی داشته باشند.

تفاوت در ساختارو عملکرد:

سیستم روتاری (Rotary) یا دوار
سیستم فلت (Flat bed) یا تخت

تفاوت در نحوه الصاق:

سرد (Cold Foil Stamping)
گرم (Hot Foil Stamping)

انتخاب هر کدام از سیستم ها بستگی به نیاز مشتری دارد. و باید با توجه به اولویت های مورد نظر،  ساختار و نحوه الصاق آن را انتخاب کرد. این اولویت بندی می تواند بین کیفیت، سرعت، صرفه اقتصادی و عوامل این چنینی صورت گیرد.

سیستم روتاری و تخت:

امروزه طلاکوب چندرنگ به صورت in-line در ماشین های ترکیبی بسیار رایج شده است. که به صورت چند سیستم Flat bed کوچک و یا با سیستم روتاری در ماشین قرار بگیرد.

برای تیراژ های بالا از سیستم روتاری استفاده می شود ولی کیفیت نورد آن به خوبی سیستم تخت (flat bed) نمی باشد. دیگر مزیت سیستم تخت، هزینه های کلی آن است که بسیار به صرفه است و دارای سیستم و ساختار ساده ای است که می تواند برای چاپ ها On-Demand مورد استفاده قرار بگیرد.

سرعت ماشین های روتاری 35-45 متر بر دقیقه است و سیستم های تخت 120 متر بر دقیقه است. این اختلاف به علت زمان توقفی (Dwell Time) است که در ماشین های روتاری وجود دارد که عملیات الصاق به طور کامل صورت گیرد.
طلاکوب سرد و گرم:

طلاکوب سرد را نمی توان روی سطوح بدون پوشش (Coat) استفاده کرد چرا که چسب فویل توسط بستر مورد نظر جذب می شود. برای حل این مشکل می توان یک لایه پوشش اولیه (primer) روی آن سطح پوشش کرد ولی باز هم با این حال فقط برای برخی مصارف کاربرد دارد.

از مهم ترین مزایای این سیستم، اقتصادی بودن آن است.  به طوری که تا 50% نسبت به طلاکوب گرم کار هزینه را کاهش می دهد. ولی از طرفی برای طرح های عالی و کیفیت بسیار خوب  مناسب نیست.

طلاکوب گرم از لحاظ بصری به شدت جذاب تر است و جلب مشتری بیشتری را به دنبال دارد. به همین منظور برای بسته بندی محصولات لوکس در رقابت طراحی بسته بندی، از آن استفاده می شود. این نوع طلاکوب می تواند برای طراحی های خاص و لبه های شارپ و دقیق و با کیفیت مناسب است.

استفاده از طلاکوب گرم در بازار رقابت بسیار رایج تر است. البته گزینه ی ارزان تر دیگری نیز می تواند جایگزین طلاکوب ها باشد و آن استفاده از مرکب نقره ای در تکنیک چاپی گراوور است که می تواند حجم زیادی مرکب نقره ای را روی سطح کار بنشاند. اما باید در نظر داشت که به هیچ وجه سطح صیقلی و آیینه ای فویل های طلاکوب را ندارد و فقط برای تبراژ های بسیار بالا مقرون به صرفه است. هم چنین هزینه چاپ گراوور و سیلندر سازی آن بسیار زیاد و بالا می باشد.

این اصطلاح برای حفظ فویل و کاهش میزان باطله آن به کار می رود که در تولید انبوه و میزان مصرف مواد اولیه امری بسیار مهم و حایر اهمیت است.

سیستم های روتاری دارای ابزار هایی برای Foil Saving هستندکه هنگام بروز مشکل، تغذیه فویل را متوقف می کند. این استفاده بهینه از فویل می تواند تا 80% فویل را ذخیره کند. ولی سیتم های طلاکوب تخت و طلاکوب سرد به علت استفاده از واحد UV Curing نمی توانند فویل را متوقف کنند.

 • قابلیت داغی زدن بر روی اجناس چرمی اعم از کیف و کفش و کمربند و…
 • قابلیت تنظیم درجه حرارت در تمامی مدل ها
 • قابلیت جمع کردن رول به صورت دستی و برقی
 • قابل استفاده در صحافی ها ، کتابفروشی ها ، جلد سازی ها ، کانون های تبلیغاتی ، خدمات کامپیوتری و…
 • طلاکوب دستی با صفحه 13*18 رول بر دستی
 • طلاکوب دستی با صفحه 13*18 رول بر برقی
 • طلاکوب دستی با صفحه 18*23 رول بر دستی
 • طلاکوب دستی با صفحه 18*23 رول بر برقی
 • طلاکوب خطی جهت صحافی
 • طلاکوب پنوماتیک در سایزهای مختلف

چاپ بر روی پلاستیک ، چرم ، سلفون ، گالینگور ، انواع کاغذ و مقوا ، کارت عروسی ، کارت ویزیت ، سررسید ، تقویم دیواری و …