هولوگرام

چاپ هولوگرام در گروه تبلیغاتی نقش و نگار

چند هولوگرام در جیب خود دارید ؟ اگر پولی دارید ، احتمالا تعدادی هولوگرام در جیب خود دارید . هولوگرام الگویی درخشان ، فلزی با تصاویر خیالی شناور داخل آن که بروز هرگونه تقلبی پیشگیری می کند . تکثیر هولوگرام بسیار دشوار است به همین جهت هولوگرام گام شایانی جهت جلوگیری از چاپ قاچاق اسکناس برداشته است . کارت های اعتباری نیز اغلب دارای هولوگرام می باشند ، همچنین پکیج نرم افزار ها نیز دارای مهر و موم هولوگرام برای تایید اعتبار آنها می باشد. اما در چه موارد دیگری می توان از هولوگرام استفاده کرد ؟ نگاهی دقیق تر به هولوگرام و نحوه ی ساخت آن خواهیم داشت .

چطور می توان یک پرتو نور را ذخیره کرد ؟

نور یکی از شگفت انگیزترین انرژی ها است که سرعت های متفاوتی در عبور از محیط های مختلف دارد . سرعت نور  300000 کیلومتر ( 186000 مایل ) در هر ثانیه است . هر اشعه ی نور با این سرعت بیش از 8 دقیقه طول می کشد تا از خورشید به زمین برسد . ما اشیاء اطراف را می بینیم چون چشم ما آشکارساز قدرتمندی است ، چشم هایمان دائما در حال دریافت و پردازش پرتوهای نور اطرافمان هستند بنابراین مغزمان می تواند هر تغییر محسوسی که در اطرافمان رخ می دهد را تشخیص دهد و پردازش کند . تنها مشکل این است که مغز ما نمیتواند بایگانی و ثبت دائم از آنچه که چشم ما می بیند داشته باشد . ما می توانیم آنچه که دیدیم و در مورد آن فکر کردیم را به خاطر آوریم و می توانیم تصاویری که در گذشته دیدیم را به خاطر آوریم اما پس از این که از دیدمان ناپدید شدند نمیتوانیم تصویر کامل آن را از نو خلق کنیم . قبل از قرن 19 مخترعان هوشمند با کشف نحوه ی ضبط و ذخیره ی تصاویر بر روی کاغذهای شیمیایی به حل این مشکل کمک کردند . هنر عکاسی همانطور که همگان اطلاع دارند انقلابی در نحوه ی دید مردم و درگیر شدن با جهان ایجاد کرده است و در قرن 20 تحول خارق العاده ای در ساخت فیلم ها و تلوزیون  را ایجاد کرده است . اما مهم نیست که یک عکس چگونه واقعی و هنری به نظر می رسد هیچ مشکلی در مورد واقعی بودن آن وجود ندارد . ما به یک تصویر نگاه می کنیم و فورا تشخیص می دهیم این تصویر در تاریخ مرده است به این معنی که نوری که در یک عکس از اشیاء گرفته شده است در گذشته ناپدید شده است و هیچگاه دوباره نمی تواند باز پس گرفته شود .

هولوگرام چیست ؟

هولوگرام همانند عکس هایی است که هرگز از بین نمی میرند ( نمی میرند ). هولوگرام درواقع نوعی عکس خیالی است . آنها به نوعی شبیه به عکس های سه بعدی هستند که گویی به طریقی ( به نحوی ) داخل پلاستیک ، شیشه ، یا فلز محصور شده است . هنگامی که هولوگرام کارت های اعتباری را متمایل می کنید چیزی شبیه به یک پرنده ی متحرک داخل آن می بینید . چه چیزی آن را از یک عکاسی عادی متفاوت می کند ؟

فرض کنید که می خواهید از یک سیب عکاسی کنید . یک دوربین را در جلوی آن قرار می دهید و هنگامی که دکمه ی شاتر را برای گرفتن عکس بفشارید لنز دوربین اندکی باز می شود و اجازه می دهد که نور از این طریق ( در یک دوربین قدیمی ) یا از طریق حسگر حساس به نور ( CCD یا تراشه ی CMOS در دوربین دیجیتال ) به فیلم برخورد نماید . تمام نورهایی که از سیب می آیند در یک جهت می آیند و وارد یک تک لنز می شوند بنابراین دوربین فقط یک الگوی دوبعدی از نور ، مشکی و رنگی را می تواند ثبت کند .

اگر به یک سیب نگاه کنید اتفاق دیگری می افتد نور از سطح سیب به دو چشم شما بازتاب پیدا می کند و مغز شما دو تصویر را به یک تصویر سه بعدی تبدیل می کند . اگر سر خود را اندکی حرکت دهید پرتوهای نور منعکس شده از سیب باید مسیر متفاوت تری را برای رسیدن به چشم شما طی کنند و در این شرایط ممکن است قسمتی از سیب روشن تر یا تیره تر یا با رنگی متفاوت تر دیده شود . مغز شما بلافاصله همه چیز را مجددا حساب می کند و شما تصویری با اندکی تفاوت می بینید . تمام این عوامل به این دلیل است که چشم شما تصویر سه بعدی می بیند .

یک هولوگرام چیزی مابین آن چیزی است که هنگام عکاسی اتفاق می افتد و آن چیزی که در واقعیت مشاهده می کنید . هولوگرام رکورد دائمی از نوری است  که از یک جسم منعکس شده است . اما یک هولوگرام ظاهری واقعی و سه بعدی دارد همانطور که به آن نگاه می کنید حرکت می کند درست همانند یک شئ واقعی ! این اتفاق به دلیل روش منحصر به فرد ساخت هولوگرام است .

نحوه ساخت هولوگرام

می توانید با پرتوهای انعکاسی از جسم مورد نظر یک هولوگرام بسازید . در واقع یک پرتوی لیزر را با استفاده از یک آینه ی نیم اندود (یک قطعه شیشه که با یک لایه ی نازک نقره لایه نشانی شده است به صورتی که نیمی از نور از آن بازتابیده می شود و نیمی دیگر از آن عبور کند ) به دو نیمه ی جداگانه  تقسیم کنید . نصفی از پرتوها از آینه به جسم میرسند و بر روی صفحه ی هولوگرافی بازتابانیده می شوند که هولوگرام تشکیل خواهد شد ، این پرتوها به نام پرتوهای شئ معروف هستند . نیمی دیگر از پرتوها که به همان صفحه ی هولوگرافی برخورد می کنند پرتوهای مرجع نام دارند ، هولوگرام دقیقا جایی که دو پرتو مرجع و شئ در صفحه هولوگرافی به هم می رسند تشکیل می شود .

نحوه ی کار هولوگرام :

نور لیزر خیلی قوی تر و تقویت شده تر از نور یک چراغ قوه است ، در پرتو چراغ قوه تمام امواج نور به صورت تصادفی هدایت می شوند . نور یک چراغ قوه در امتداد هر مسیری حرکت می کند همانند دانش آموزانی که هنگام به صدا در آمدن زنگ آخر مدرسه در حال دویدن در راهرو هستند . اما در لیزر امواج نور منسجم و تقویت شده هستند تمام این پرتوها دقیقا در یک مسیر مشترک حرکت می کنند همانند لشکری از سربازان که در راهپیمایی هستند .

هنگامی که یک پرتو لیزر برای ایجاد هولوگرام تقسیم می شود ، امواج نور در هر دو قسمت از پرتو در مسیرهای یکسانی حرکت می کنند . وقتی که پرتوها به صورت مجدد در صفحه ی هولوگرافی ترکیب می شوند ، پرتوهای شئ در مسیری با اندکی تفاوت حرکت می کنند و پرتوهای نور آن با بازتاب از سطح بیرونی جسم پراکنده می شوند . از آنجا که پرتوها در ابتدا به هم متصل ، هم مسیر و منسجم بودند ، ترکیب مجددا پرتوها نشان می دهد که پرتوهای نور در پرتوهای شئ در مقایسه با پرتو مرجع تغییر می کنند . به عبارت دیگر با پیوستن دو پرتو به یکدیگر و مقایسه ی آنها مشاهده خواهید کرد که چگونه یک جسم پرتوهای نوری که به آن برخورد می کند را تغییر می دهد . این اطلاعات به صورت دائمی توسط پرتوهای لیزر در صفحات فوتوگرافی ذخیره می شوند .  بنابراین یک هولوگرام یک ثبت دائم از تمام زوایای یک جسم می باشد . هر نقطه در هولوگرام امواج نوری که از هر نقطه از جسم می آیند را دریافت می کند ، بدین معنی که اگر به جسم حقیقی نگاه کرده باشید با نگاه به هر نقطه از هولوگرام دقیقا می توانید ببینید که نور چطور به این نقطه رسیده است . بنابراین همانطور که سرتان را به طرفین حرکت می دهید به نظر می رسد تصویر هولوگرافی تغییر می کند ، همانطور که تصویر جسم واقعی تغییر می کند و به همین دلیل است که هولوگرام سه بعدی به نظر می رسد . اگر یک هولوگرام را به قطعات کوچک تقسیم کنید هنوز هم می توانید کل شئ را در هر قطعه مشاهده کنید . هولوگرام شیشه ای یک فنجان را به قطعات کوچک تکه کنید با این کار هنوز هم کل فنجان را در تکه خواهید دید !

کاربرد هولوگرام

تا قرن 1980 هولوگرام در حد یک ایده علمی بود سپس راهی برای چاپ آن بر روی فیلم متالیک پیدا شد و هولوگرام را به یک شئ فوق العاده امنیتی تبدیل کرد . هولوگرام های شیشه ای خیلی موثرتر از نوع فلزی نازک و کوچک است که در اسکناس ها ، کارت های بانکی و در جواهرات یا سایر موارد زینتی می بینید .

هولوگرام ها همچنین از کاربردهای مهم پزشکی و علمی برخوردارند .  دانشمندان در روشی که تداخل سنجی هولوگرافی نامیده شده است می توانند از چیزی شبیه به یک بخش موتور یک هولوگرام بسازند و آن را به عنوان یک عکس سه بعدی برای مراجع دیگر ذخیره کنند .

هنوز هیچ کسی یک راه خوب برای ساخت تصاویر متحرک با استفاده از هولوگرام معرفی نکرده است اما احتمالا تنها موضوع زمان باشد . هنگامی که این اتفاق می افتد ، میتوانیم انتظار تلوزیون هولوگرافی سه بعدی و عصر جدیدی در سرگرمی را داشته باشیم .

اختراع هولوگرام

هولوگرام توسط یک فیزیکدان برجسته ی مجارستانی به نام دنیس گابور (1900-1979) هنگامی که در انگلستان شاغل بود کشف کرد . او در زمینه ی اپتیک مطالعات خود را ادامه داد و در سال 1950پیشرفت غیر منتظرانه ای در زمینه ی هولوگرافی داشت . مورد قابل در مورد این اختراع این است که

لیزرهایی که هولوگرافی های کاربردی را می سازند تا سال 1960 ظاهر نشدند . همانطور که بسیاری از اختراعات گابور نشان می دهد او مخترعی هوشمند در بسیاری از زمینه های مختلف فیزیک بود . او در سال 1930 یک نوع جدیدی از الکترون مولتپلایر و تیوب های کاتد – ری اختراع کرد . در قرن 1940 او عکاسی و تصویر برداری را امتحان کرد که همین امر باعث شد او در مسیر کشف هولوگرافی قدم بردارد . اختراعات بعدی وی شامل محصولات کامپوزیتی برای استفاده در تجهیزات تلوزیون ، و نوآوری های مختلف در ثبت و انتقال صدا بود . در پایان عمر خود بخشی از استعدادش با جایزه ی برتر علمی جهان “جایزه ی نوبل فیزیک  “1971 برای اختراع و توسعه ی روش هولوگرافی شناخته شد .

چاپ هولوگرام در کرج

گروه تبلیغاتی نقش و نگار با دارای بودن تجربه ای چندین ساله در زمینه چاپ هولوگرام در کرج به شما کمک می کند تا با بهترین روش اقدام به چاپ هولوگرام نمایید. اگر شما صاحب یک محصول منحصر به فرد هستید و قصد دارید محصول خود را از محصولات تقلبی مشابه جدا سازید ، هولوگرام یک راه مناسب برای شما است. همچنین چاپ هولوگرام برای محصولاتی که باز نشدن بسته آنها اهمیت بالایی دارند کاربرد زیادی دارد. با قرار دادن یک هولوگرام بر روی محل باز شدن جعبه محصول ، می توانید محصول را از باز و بسته شدن چند باره محافظت کنید و امنیت محصول خود را افزایش دهید.

در صورتی که قصد چاپ هولوگرام را دارید کافی است با مشاوران ما در تماس باشید تا ضمن طراحی اختصاصی برای شما ، بهترین قیمت و کیفیت چاپ به شما ارائه گردد.

[galleryimg ids=”3663,3664,3665,3666″]