راهنمای استفاده از ابزار Freeform Pen Tool

با استفاده از ابزار Freeform Pen Tool طراحی خود را بهبود بخشید.

نحوه کار با ابزار Freeform Pen Tool در فتوشاپ

ابزار Freeform Pen Tool در فتوشاپ یکی از قدرتمند ترین ابزارهایی است که هر طراحی در هر سطحی با استفاده از این ابزار خارق العاده میتواند بهترین طراحی را ارائه دهد. ابزار Freeform Pen Tool در فتوشاپ یکی از نخستین زیر مجموعه های ابزار قدرتمند pen tool است. طبیعتا همه ما بدون آشنایی و کاربردهای این ابزارها نمیتوانیم به درستی از آنها استفاده کنیم و در مواردی که به آن نیاز داریم از این ابزارها استفاده نماییم. نقش و نگار به عنوان یکی از بزرگ ترین و معتبرین چاپخانه در کرج همواره در راستای افزایش آگاهی عموم مردم در رابطه با طراحی و زیبایی های بصری فعالیت مینماید. به همین جهت همواره با ارائه مقالاتی مختلف در رابطه با آموزش های طراحی با استفاده از نرم افزارهای قدرتمند گرافیکی سعی دارد شما عزیزان را با ابزارهای مختلف آشنا سازد.

پیش تر در رابطه با ابزار قدرتمند pen tool در فتوشاپ مقاله ای ارائه دادیم و در این مقاله در رابطه با نحوه عملکرد pen tool و تاثیرات آن در طراحی اطلاعاتی ارائه دادیم. در این مقاله نیز قصد داریم در رابطه با یکی از پرکاربردترین ابزارهایی که در گروه pen tool قرار دارد صحبت کنیم و شما را با نحوه کارکرد ابزار ابزار Freeform Pen Tool  آشنا سازیم و کاربردهای آن را شرح دهیم. اگر شما نیز به دنبال تحول عظیمی در طرح های خود هستید پیشنهاد میکنیم مدت زمان کوتاهی از وقت خود را صرف مطالعه این مقاله نمایید.

کاربرد ابزار Freeform Pen Tool در فتوشاپ چیست ؟

خب مهم ترین نکته ای که در رابطه با هر یک از ابزارهای فتوشاپی وجود دارد کاربردهای آن ابزار میباشد. در واقع تا زمانی که ما از کاربردهای ابزارهای فتوشاپی آگاهی نداشته باشیم نمیتوانید هر زمان که به این ابزار نیاز داشتیم آن را شناسایی کنیم. پس پیش از هر کاری لازم است شما در درجه اول با کاربرد ابزار Freeform Pen Tool در فتوشاپ آشنا شوید.

همانطور که در ابتدای این مقاله به این موضوع اشاره شد و همانطور که از نام آن مشخص است ابزار Freeform Pen Tool در فتوشاپ جزء زیر مجموعه های ابزار pen tool است و طبیعتا از لحاظ کاربرد و نحوه عملکرد چیزی مشابه با ابزار pen tool میباشد. از ابزار Freeform Pen Tool  نیز همچون ابزار pen tool برای ترسیم اشکال و یا میرهای مشخصی استفاده میشود. با استفاده از این ابزار میتوانید اشکال مختلف با هر شکل ظاهری و با هر نوع زاویه و انحنایی که دارد را ترسیم نمایید، همچنین مسیرهای مختلف که از لحاظ ظاهری دارای مشخصات منحصر به فردی میباشند نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به راحتی میتوانید از این ابزار قدرتمند برای ترسیم آن استفاده نمایید.

راهنمای گام به گام استفاده از ابزار Freeform Pen Tool

حال که با کاربرد ابزار Freeform Pen Tool  آشنا شدید نوبت به استفاده از این ابزار میرسد. چطور میتوان از این ابزار قدرتمند استفاده کرد و طراحی خود را دچار تغییر و تحولی اساسی نمود؟ در این قسمت به گام های متوالی برای استفاده از این ابزار فتوشاپی اشاره خواهیم کرد.

گام نخست

برای شروع استفاده از این ابزار تنها کافی است ابزار Freeform Pen Tool  را انتخاب کنید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید این ابزار دقیقا در گروه pen tool قرار دارد و به راحتی میتوانید آن را بیابید و از آن استفاده نمایید. ابزار Freeform Pen Tool  از لحاظ کاربرد شباهت بسیاری با ابزار pen tool دارد در صورتی که از لحاظ نوع عمل کردن برخلاف ابزار pen tool که تنها ب هر کلیک به صورت نقطه به نقطه مسیرها را ترسیم میکرد این ابزار قابلیت ترسیم مسیرهای مختلف با استفاده از یک کلیک و حرکت موس را دارد. برای این کار در گام نخست کافی است کلیک را در نقطه ابتدایی حرکت خود انجام دهید و پس از آن تنها موس خود را در مسیر مورد نیاز حرکت دهید. با انجام گام نخست به خوبی میبینید مسیر دلخواه شما توسط نرم افزار فتوشاپ شناسایی شده در تصویر مورد نظر اعمال گردیده است. تصویر زیر به خوبی گویای گام نخست شما در استفاده از ابزار Freeform Pen Tool  میباشد.

انتخاب ابزار Freeform Pen Tool

گام دوم

حال پس از انتخاب ابزار مشخص شده در مرحله قبل تنها لازم است پس از اولین کلیک موس خود را در جهات دلخواه حرکت دهید. با این کار میتوانید مسیر دلخواه خود را انتخاب نمایید. در تصویر زیر به خوبی این مرحله قابل مشاهده است.

استفاده از پن تول فتوشاپ

نکته

قصد داریم نکته ای کلیدی در استفاده از ابزار Freeform Pen Toolرا به شما عزیزان معرفی کنیم تا با استفاده از این نکته بتوانید در کمترین مدت زمان بهترین طراحی را ارائه دهید. اگر به تصویر زیر توجه نمایید در قسمت تنظیمات فوقانی متوجه گزینه ای به نام Magnetic خواهید شد.. در تصویر زیر این گزینه را مشاهده خواهید کرد.با استفاده از فعال ساختن این گزینه میتوانید ابزار خود را به یک ابزار مغناطیسی خارق العاده تبدیل سازید. با فعال نمودن تیک گزینه Magnetic خواهید دید که در کنار نشانگر موس شما یک علامت آهنربا ظاهر میشود. هنگام فعال سازی گزینه Magnetic در ابزار Freeform Pen Tool میتوانید به راحتی ابزار خود را به یک ابزار Magnetic Lasso تبدیل نمایید. اما فعال کردن این گزینه چه کارآیی دارد؟ نکته مهم و جالب توجهی که در رابطه با فعال سازی Magnetic وجود دارد به راحتی میتوانید موس را به اطراف ناحیه دلخواه حرکت دهید تا مسیر مورد نظر شما توسط نرم افزار شناسایی شود و به حالت انتخابی تبدیل شود. در واقع نرم افزار میتواند از طریق تفاوت رنگی که میان دو ناحیه وجود دارد این دو قسمت را تفکیک نماید و مسیر مورد نظر را شناسایی کند.

نکته

قطعا برای همه ما در انجام امور طراحی مشکلات و خطاهایی پیش می آید که در صورت وجود آن طرح دچار ظاهری ناخوشایند میشود. به همین جهت برای فع این خطاها باید راه حلی اتخاذ شود. فارغ از کلید بازگشت ctrl+z که یک مسیر قبلی را به حالت اولیه باز میگرداند روش دیگری در راستای رفع نواقص موجود در این ابزار وجود دارد. اگر از مقاله نحوه استفاده ابزار pen tool به خاطر داشته باشید برای رسم منحنی به دو دستگیره کناری موجود اشاره کردیم در این مورد نیز با استفاده از این دستگیره های کناری موجود در مسیرهای ترسیم شده میتوانید نقاط مورد نظر را تغییر داده و به شکل دلخواه خود اصلاح نمایید. در تصویر زیر میتوانید این دو دستگیره را مشاهده نمایید. با استفاده از این دو دستگیره به راحتی میتوان منحنی ها ، زوایا ، مسیرهای مختلف را ویرایش نمود. برای انجام این کار تنها کافی است از دکمه ctrl موجود در کیبرد استفاده نمایید. به این معنا که تنها کافی است دکمه ctrl را پایین نگه دارد و پس از آن بر نقطه مورد نظر کلیک نمایید و دستگیره ها را در طریفن حرکت دهید و شکل دلخواه خود را ترسیم نمایید. در تصویر زیر این دو دستگیره را مشاهده مینمایید.

اصلاح مسیرها در pen tool

نکته

نکته دیگری که در رابطه با نحوه کار با ابزار Freeform Pen Tool در فتوشاپ وجود دارد تنظیمات این ابزار و انتخاب بهترین گزینه ها میباشد. اگر از مقاله معرفی ابزار pen tool به خاطر داشته باشید در تنظیمات این ابزار دو گزینه path و shape معرفی شد که هر یک ویژگی های منحصر به فردی دارد. همانطور که از نام این دو گزینه مشخص است گزینه path تنها مسیر را ترسیم مینماید و طبیعتا داخل این مسیر با رنگ به خصوصی پر نخواهد شد. بالعکس اگر تنظیمات شما بر حالت shape قرار داشته باشد مسیر بسته و به اصطلاح بهتر اشکال هندسی مشخص و نا مشخصی ترسیم خواهد شد که با استفاده از رنگ دلخواه میتوان داخل این شکل هندسی را رنگی نمود. البته با استفاده از جعبه ابزار رنگ ها میتوان تغییرات رنگ در هر دو حالت path و shape را تغییر داد. به عنوان مثال با استفاده از جعبه ابزار رنگ میتوان مسیرهای بسته را با استفاده از path ایجاد نمود و آن را با رنگ دلخواه پر کرد و بالعکس در حالت sha[e نیز میتوان با انتخاب گزینه no fill میتوان اشکال هندسی را ایجاد کرد که داخل آن حالت شفاف دارد. بدین ترتیب میتوان گفت این قسمت از تنظیمات ابزار Freeform Pen Tool در فتوشاپ شباهت زیادی به ابزار pen tool دارد.

نوار آپشن ابزار freeform pen tool در فتوشاپ

خب حال که نسبت به چگونگی رسم اشکال و مسیرهای مختلف با ابزار Freeform Pen Tool  پی بردیم لازم است نسبت به نوار آپشن این ابزار اطلاعات کافی پیدا کنیم. در این قسمت به تفکیک هر قسمت را مورد بررسی دقیق قرار خواهیم داد.

نوار آپشن ابزار freeform pen tool در فتوشاپ

1- یکی از اصلی ترین تنظیمات ابزار Freeform Pen Tool در این قسمت قرار دارد. شما پیش از آن که بخواهید شروع به کار نمایید لازم است در رابطه با این موضوع اطمینان پیدا کنید که بهترین گزینه برای طراحی شما حالت shape است یا حالت path بدین ترتیب به راحتی میتوانید ادامه طراحی خود را انجام دهید.

2- این قسمت از تنظیمات به خودی خود شامل سه قسمت است. در واقع شما با استفاده از این تنظیمات مشخص میکنید که پس از ترسیم مسیر قصد دارید این مسیر به چه چیزی تبدیل گردد. در ادامه در رابطه با جزئیات این تنظیمات اطلاعات بیشتری ارائه میدهیم.

  • Selection : با فعال سازی این گزینه مسیر ترسیم شده را میتوان به صورت انتخاب شده تبدیل سازید. تنها کافی است قسمت selection را فعال نمایید تا پنجره make selection در مقابل شما ظاهر شود و سپس با فشردن گزینه ok میتوانید مسیر را به حالت انتخاب تبدیل سازید.
تبدیل مسیر به Selection
  • Mask : این گزینه به شما امکان این را میدهد که مسیر مورد نظر را به vector mask تبدیل سازید. البته همانطور که همگان به این موضوع واقف هستید در فتوشاپ برای انجام امور مختلف راهکارهایی متفاوت وجود دارد. در رابطه با تبدیل مسیر به mask نیز روش های متفاوتی وجود دارد که به راحتی چند کلیلک میتوانید از آن استفاده نمایید. به عنوان مثال برای انجام چنین کاری به راحتی میتوانید از قسمت path که در سومین گزینه پنل موجود میباشد mask را انتخاب نمایید و مسیر مورد نظر را به یک mask تبدیل سازید.
  •  
استفاده از گزینه Mask در ابزار Freeform Pen Tool
  • Shape : این گزینه امکان تبدیل ساختن یک مسیر به یک شکل را دارد و به راحتی با استفاده از این گزینه میتوانید مسیر دلخواتان را به یک شکل تبدیل نمایید.
تبدیل مسیر به shape

3- این گزینه دارای شش قسمت مجزا است که هر یک ویژگی های به خصوصی دارد و با اطلاع از این ویژگی ها به راحتی میتوان تغییراتی اساسی در طراحی ایجاد نمود. در تصویر زیر به خوبی هر یک از گزینه های موجود نمایان است.

ابزار Freeform Pen Tool

به تفکیک هر یک از گزینه های موجود را مورد بررسی دقیق قرار میدهیم و کاربرد هر یک از این موارد را برایتان شفاف مینماییم.

  • New layer : همانطور که از نام این گزینه مشخص است با کلیک بر آن به راحتی میتوانید تغییرات و مسیرهای مختلف را در لایه ای جدید اعمال نمایید.
  • Combine shapes : این گزینه دقیقا بالعکس گزینه قبل عمل میکند. با استفاده از آن میتوانید تک تک مسیرها و یا shape های ترسیم شده را در یک لایه قرار دهید.
  • Subtract front shape : یکی از گزینه های تنظیمات ابزار freeform pen tool که با استفاده از آن میتوان تغییراتی اساسی و راحت تری در طراحی ایجاد نمود Subtract front shape میباشد، با استفاده از این تنظیمات میتوانید اشکال مختلف را از تمامی شکل های موجود در صفحه کم کنید. در واقع این ابزار به شما امکان برش اشکال مختلف در ابعاد مختلف را از شکل اصلی میدهد.
  • Intersect shape areas : این گزینه به شما امکان این را میدهد که قسمت های مشترک اشکال را انتخاب نمایید.
  • Exclude overlapping shapes : با استفاده از این گزینه میتوان مسیرهایی که در تداخل با یکدیگر هستند را به صورت جداگانه در نظر گرفت.
  • Merge shape components : با استفاده از این گزینه به راحتی میتوانید تمام تغییرات را تثبیت نمایید.

4- این گزینه از تنظیمات ابزار freeform pen tool این امکان را برای شما فراهم میسازد که تصاویر و اشکال موجود را align نمایید و در جایگاه مناسب قرار دهید. برای این کار و استفاده از این ابزار تنها کافی است از ابزار path selection استفاده نمایید و در ادامه با انتخاب اشکال مورد نظر در تصویر و انتخاب یکی از حالات های align کار را به اتمام میرسانیم و در نهایت میتوان مشاهده کرد که تصاویر و اشکال انتخابی تماما در قسمت مورد نظر قرار گرفته اند.

5- پنجمین گزینه از تنظیمات ابزار Freeform Pen Tool به شما امکان جا به جایی لایه ها را میدهد. با استفاده از زیر مجموعه های این گزینه میتوانید اشکال و تصاویر و حتی مسیرهای مختلف را در لایه قبل یا بعد قرار دهید.

6- این گزینه تنظیمات ابزار Freeform Pen Tool را برای شما نمایان میسازد. تصویر زیر گویای این تنظیمات است.

استفاده از قلم های مختلف در ابزار Freeform Pen Tool

همانطور که در تصویر فوق نمایان است با استفاده از این گزینه به راحتی میتوانید ضخامت خطوط نمایان کننده مسیر، رنگ خطوط را تغییر دهید. و البته در انتهای این پنجره نیز به خوبی میتوان گزینه rubber band را مشاهده کرد. فعال ساختن این گزینه به این معنا است که مسیر بعدی نشان داده خواهد شد.

7- این گزینه همچون معجزه ای برای طرح شما خواهد بود. زیرا در عرض چند ثانیه میتوانید تصویر و مسیر دلخواه خود را شناسایی نمایید. در استفاده از ابزار Freeform Pen Tool میتوانید با استفاده از ابزار magnetic شرایطی را فراهم آورید که تنها با حرکت موس در کناره های تصویر شکل مورد نظر از پس زمینه جدا شود. با استفاده از این امکان فتوشاپ به صورت خودکار قادر به تشخیص تصاویر و اشکال مختلف خواهد بود. تصویر زیر با استفاده از ابزار magnetic مسیر مورد نظر ترسیم شده است.

استفاده از ابزار magnetic

در این مقاله قصد داشتیم نحوه کار با ابزار Freeform Pen Tool را به شما عزیزان ارائه دهیم و شما را با قسمت های مختلف تنظیمات این ابزار خارق العاده آشنا سازیم. امیدواریم توانسته باشیم شما عزیزان را یک گام به طراحی هایی زیباتر و حرفه ای تر نزدیک تر نماییم.

منبع : ” نقش نامه